Zabytkowe świątynie Śląska. Toszek
Jako jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku, przyciąga turystów ciekawymi zabytkami. Toszek to przede wszystkim ciekawy zamek, którego rozległy dziedziniec jest chętnie odwiedzany przez miłośników historii. Warto jednak w czasie wizyty w tym mieście zajrzeć też do kościoła parafialnego, który znajduje się tuż przy zamku. To ciekawy zabytek oraz jeden z ważniejszych zabytków sakralnych w tej części województwa śląskiego.
Pierwsze wzmianki na temat kościoła w Toszku pochodzą już z początków XIII wieku, choć najprawdopodobniej kościół parafialny istniał tu już w XII stuleciu. Była to budowla drewniana, która wzniesiona została w czasach rządów księcia Bolesława Wysokiego. Z najstarszych przekazów dotyczących historii parafii w Toszku wynika też, że pierwszy kościół w tym mieście był p. w. św. Piotra, a opiekę nad nim sprawowali zakonnicy z Wrocławia.
Obecna świątynia pochodzi z 1456 roku, choć swą obecną formę zyskała w początkach wieku XVIII. Wtedy bowiem kościół został znacznie przebudowany, zyskując tak modną wówczas formę barokową. Ślady gotyckie można jednak dostrzec w prezbiterium. W XVIII wieku kościół otrzymuje nowy wystój wnętrza, a wskutek przebudowy zmienia się i jego architektoniczna forma. Powstają m. in. nowe sklepienia z tzw. lunetami.
Do dziś kościół prezentuje się doskonale. Na uwagę zasługują jego sklepienia oraz te zabytki sakralne, które zdobią jego wnętrze. Jest to świątynia trójnawowa, mogąca się pochwalić sporą liczbą ołtarzy. Jest ich siedem. Wyróżnia się pięknie zdobiony ołtarz główny, będący typowym zabytkiem sakralnym w stylu barokowym. Nieco starsze są ołtarze boczne, wśród których można znaleźć i takie, które datowane są na lata 60-te XVII stulecia. Najmłodszy jest ołtarz św. Jana Nepomucena, pochodzący z XVIII wieku.
Wielką ozdobą kościelnego wnętrza są też mozaiki oraz ciekawa loża kolatorska. Barokowa ambona to kolejny zabytek, na który warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego wnętrza. Wyróżnia się tu baldachim, wypełniony postaciami świętych obserwujących tak ważne dla wiernych wydarzenie, jakim była koronacja Matki Boskiej.
Mało kto wie, że swego czasu kościół ten był ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Już w połowie XVII stulecia wielu wiernych przybywało do kościoła św. Katarzyny ze względu na znajdujący się tu obraz Matki Boskiej Toszeckiej. Ołtarz, w którym znajduje się ów obraz, najlepiej widoczny był w loży kolatorskiej, znajdującej się nad zakrystią.
Ruch pątniczy nasilił się jednak dopiero w wieku XVIII. Wszystko to za sprawą Bractwa Czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa, które zostało tu utworzone w 1762 roku. Było to jedno z nielicznych bractw tego typu na świecie, zatem i ogromne zainteresowanie nim dziwić nie powinno. W związku z założeniem bractwa, kościół otrzymał też drugie wezwanie – Najświętszego Serca Pana Jezusa. Funkcjonuje ono do dziś.