Wrocławskie świątynie: kościół na Piasku
Jest ważnym punktem w programie wycieczki dla małych turystów odwiedzających Wrocław, jest też ważnym zabytkiem dla tych, których fascynuje sztuka średniowieczna. Kościół na Piasku bez wątpienia jest jedną z cenniejszych budowli sakralnych na terenie dolnośląskiej stolicy, a do jej zwiedzenia gorąco zachęcają nas niemal wszystkie przewodniki po tym mieście. Co warto wiedzieć na temat tego cennego zabytku? Z jakimi dziełami sztuki możemy się spotkać w kościelnym wnętrzu?
Z kart historii: kościół na Piasku i jego dzieje
Kościół Najświętszej Marii Panny, zwany zazwyczaj kościołem na Piasku, jest ważnym punktem w programie wycieczki po Wrocławiu. Dlaczego? Wpływa na to m. in. jego przeszłość oraz lokalizacja. Wzniesiony na otoczonej wodami Odry wyspie zwanej Piaskiem, jest cennym zabytkiem związanym z kanonikami regularnymi św. Augustyna. To właśnie w ich rękach znajdował się dawniej kościół, który swa charakterystyczną sylwetką już z oddali przyciąga uwagę turystów odwiedzających Wrocław. Co wiemy o jego historii? Wiadomo, że dawniej w miejscu obecnej świątyni gotyckiej stał kościół romański, ufundowany najprawdopodobniej w XII wieku przez Piotra Włosta. Kościołem tym już w połowie XII wieku mieli się opiekować kanonicy regularni, sprowadzeni w 1150 roku na wyspę Piasek. W XIV wieku romański kościół zaczął się przemieniać w okazałą świątynię, którą w kolejnych latach konsekwentnie powiększano. W XVII wieku dobudowano tu m. in. ciekawą kaplicę św. Krzyża, uznawaną dziś za najstarszy przykład sztuki barokowej na terenie Wrocławia. W czasie II wojny światowej kościół ten został poważnie zniszczony, przez pewien czas zastanawiano się nawet, czy jego odbudowa ma sens. Na szczęście plany, by pozostawić tę świątynię jako trwałą ruinę, zostały wyparte przez plany odbudowy kościoła. Dzięki temu w latach 60-tych XX wieku w panoramie Wrocławia znów pojawiła się piękna świątynia o gotyckiej formie, która zachwyca zarówno swą bryłą, jak i ciekawym wnętrzem. Choć w kościele na Piasku można dziś oglądać zbiór ołtarzy pochodzących z różnych kościołów z Dolnego Śląska, zabytek ten i tak robi ogromne wrażenie na miłośnikach sztuki sakralnej. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tej budowli?
Kościół i jego wyposażenie: na co warto zwrócić uwagę?
Choć większość wyposażenia tej świątyni została zniszczona w 1945 roku, do dziś w kilku miejscach można dostrzec pozostałości dawnej dekoracji malarskiej. Pięknie prezentują się tu współczesne witraże, zachwyca też pięknie zdobiona późnogotycka kamienna chrzcielnica z XV wieku. warto tu również zwrócić uwagę na tympanon fundacyjny, który został umieszczony nad wejściem do zakrystii. W kościele tym nie brak też pięknych ołtarzy. Trafiły one do Wrocławia z terenu całego Dolnego Śląska, choć w kościelnym wyposażeniu nie brak też dzieł sztuki, które przywędrowały tu z odległego Podola. Takim zabytkiem jest obraz Matki Boskiej Zwycięskiej – ciekawy zabytek barokowy, którego uroczysta koronacja w 1989 roku stała się bardzo ważnym wydarzeniem dla wiernych z Wrocławia. Dla najmłodszych turystów kościół na Piasku jest jednak miejscem szczególnym z innego względu. Dla nich wielką atrakcją jest ruchoma szopka, umieszczona w kaplicy służącej niewidzącym i głuchoniemym. Kaplicę tą chętnie odwiedzają turyści z całego kraju. Dlaczego? Bo tu można nie tylko nacieszyć się widokiem ciekawych figurek tworzących szopkę, ale też zdobyć wiele ciekawych informacji na temat tego, jak wyglądają msze odprawiane dla osób głuchoniemych i niewidomych. To wyjątkowa lekcja, która – w tak wyjątkowym wnętrzu – nabiera niezwykłego charakteru.
Kościół na Piasku to miejsce bardzo ważne i dla wiernych, i dla miłośników sztuki sakralnej. Bez wątpienia jest to jedna z tych budowli, których podczas wycieczki po terenie Wrocławia pominąć nie można. Wspomnienia związane z tym miejscem na długo pozostaną w pamięci każdego turysty, który ceni sobie średniowieczne budowle i miejsca niezwykłe.