styl Vintage

Najmodniejsze lampy – Vintage vs. Modern

Co odróżnia od siebie najmodniejsze obecnie style vintage i modern? Czy wiesz, w jaki sposób udekorować wnętrze odpowiednim oświetleniem, by pasowało idealnie do całej kompozycji? Lampy stojące, czy może wiszące? Proste, czy rozbudowane? Jeśli chcesz wiedzieć wszystko na temat doskonałego doboru lamp do stylu wnętrza, przeczytaj poniższy artykuł.

Oświetlenie w stylu Vintage

Styl Vintage to coraz bardziej popularny styl, zarówno w modzie, jak i aranżacji wnętrz. Określenie to kojarzy się z czymś staromodnym i oldschoolowym. Lampy w stylu Vintage, podobne do tych, które królowały w pokojach naszych babć, doskonale odzwierciedlają ten styl. Oświetlenie ma być subtelne, lekko przyciemnione, nawet nostalgiczne. Taki charakter nadaje stylowa lampa stojąca a także kinkiety wewnętrzne w stylu Vintage. Lampy wiszące nad stołem w jadalni, przywołujące obrazy sielskiej wsi i naturalnego jedzenia lub w sypialni, rzucające lekkie światło, przygotowujące do snu.

Lampy w stylu Vintage charakteryzują się prostymi kształtami. Często zbudowane z rurek, z widocznymi wewnątrz żarówkami. Mogą też mieć kwiatowe lub wzorzyste abażury, rodem z epoki „dzieci kwiatów”. Prosty, nieco nostalgiczny, styl retro nada naszemu wnętrzu niepowtarzalny klimat. Lampy Vintage często pojawiają się w kawiarniach i pubach. Pasują doskonale do głębokich kanap i wygodnych, szerokich foteli.

Inne charakterystyczne cechy wnętrz w stylu Vintage, do których możesz dobrać specjalne lampy to styl dworkowy lub pałacowy. Oświetlenie charakteryzowane na świeczniki, drewniane lampy wiszące lub papierowe abażury.

Lampy w stylu Modern

Styl modern to styl nowoczesny. W modzie i sztuce charakteryzuje się charakterystycznymi, dużymi wzorami bądź prostymi pionowymi i poziomymi liniami. Pojawia się także błyszczący, ekskluzywny charakter dodatków (glamour). Lampy tuby, kryształy i ekskluzywne żyrandole to cechy charakterystyczne nowoczesnych lamp. Rzucają jasne światło, najczęściej białe. Oświetlenie w stylu Modern nadaje wnętrzu ostrego, jasnego charakteru, gdzie dobrze oświetlone są szczegóły, jak na witrynach sklepowych. W stylu modern są zatem: złota lampa stojąca, pasująca do tak modnych, mieniących się brokatem ścian lub ekskluzywne, okrągłe plafony i kinkiety wewnętrzne. Lampy zbudowane z nieregularnie ułożonych, przeplatanych ze sobą kół, inkrustowanych drobnymi kryształami, mieniące się i błyszczące, to typowy dla stylu Modern – glamour.

Natomiast proste i surowe lampy industrialne, z widocznymi przewodami, żeliwnymi osłonami, to inny z nowoczesnych stylów – styl industrialny. Doskonale sprawdza się we wnętrzach o prostej i surowej stylistyce, charakteryzowanych na magazyn lub fabrykę. Doskonały także w loftach i w przestronnych pomieszczeniach z wysokimi sufitami. Umieszczone wzdłuż betonowych schodów, wiszące kinkiety wewnętrzne, otoczone żeliwnymi kratkami to modny element stylu industrialnego.

Oświetlenie podszafkowe, kolorowe ledy – to typowe uzupełnienie standardowego oświetlenia. Charakterystyczny dla stylu nowoczesnego jest także minimalizm. Tylko proste, najpotrzebniejsze elementy, tak, aby żadne zbędne dodatki nie psuły efektu pustej, czystej przestrzeni. Taką czystą – wręcz sterylną – przestrzeń uzupełniają designerskie lampy wiszące. Dobrze dobrana do wnętrza lampa stojąca także podkreśli jego minimalistyczny styl.

W zależności od stylu pomieszczenia wymagany jest dobór odpowiadającego mu źródła światła. Znając charakterystykę poszczególnych stylów: Vintage vs. Modern, możesz swobodnie żonglować pomysłami, a każde zaprojektowane wnętrze w oparciu o tę wiedzę będzie niepowtarzalne

styl loftowy i industrialny - skandynawski Previous post Skandynawskie lampy do sypialni
Next post Czy warto kupić meble na wysoki połysk?