Lampy industrialne do salonu – modne oświetlenie do udomowionego loftu
Industrialne aranżacje nie grzeszą przytulnością i próżno w nich szukać swojskiej sielanki czy gościnnego ciepła.
Jednak amatorzy stylu pofabrycznego wiedzą, że w tym nurcie chodzi o coś zupełnie innego. Mieszkanie ma ciekawić, prowokować do pytań i dyskusji, a czasami wzbudzać konsternację. Jednym słowem – wnętrze ma robić duże wrażenie!
Ale uwaga – styl kojarzący się (i całkiem słusznie) z surowością i chłodem, wymaga również dobrze zaprojektowanego oświetlenia. Salon nie może przypominać ciemnego lochu czy postapokaliptycznej wizji ponurego scenografa. Pomieszczenie powinno być sowicie rozjaśnione, aby przebywające w nim osoby mogły dostrzec każdy niuans stylowej aranżacji. Przedstawiamy zatem najmodniejsze lampy industrialne do salonu – zainspiruj się i wybierz coś do swojego „loftu”!
Kinkiety industrialne i loftowe – proste i tanie
Jedne z najbardziej popularnych i kupowanych lamp są kinkiety – lampy ścienne. W przypadku stylu industrialnego są one bardzo proste i tanie. W niezliczonej liczbie przypadków są to często metalowe oprawy, żarówki na kablu, powyginane druty i pręty. Całość najcześciej pomalowana jest na czarno co mocno przyciąga wzrok i uwagę. Metalowe kinkiety industrialne jak te https://ardant.pl/kinkiety/kinkiety-industrialne-i-loft/ bardzo lubią kontrasty dlatego najczęściej spotykamy je w czerni, ewentualnie jako złote czy mosiężne i miedziane.
Nie da się w prosty sposób dobrać kinkietów industrialnych do wnętrza, ale jest wiele aranżacji, które w tym pomogą. Wiele zależy od tego jak zbudowane jest pomieszczenie, czy to nowy dom lub mieszkanie, czy prawdziwy loft po fabryce lub starym budynku. Wo i wiele innych rzeczy ma wpływ na to jaki kinkiet czy lampa industrialna typu loft będzie najbardziej odpowiednia.
Żarówka na kablu – niby nic, a jednak
Lampy składające się tylko z kabla i żarówki znakomicie oddają ideę stylu industrialnego. To surowe i bardzo techniczne konstrukcje, zwykle pozbawione elementów dekoracyjnych. Doskonale pasują do wnętrz urządzonych ascetycznie i bez designerskich „fanaberii” – takich, w których więcej jest samodzielnie skonstruowanych mebli niż sprzętów z sieciówek czy produktów luksusowych marek.
Lampy te mogą przybierać różne formy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem do dużego salonu jest żyrandol typu pająk, z licznymi żarówkami podpiętymi do sufitu na długich przewodach. Aby oświetlić wnętrze punktowo, można zamontować pojedyncze zwisy lub lampy składające się z kilku żarówek połączonych w pęku lub za pomocą listwy.
Lampy loftowe mogą również budować kameralny nastrój – wówczas warto sięgnąć po modele w sznurowym oplocie wyposażone w dekoracyjną żarówkę Edisona.
Klosz z drutu, czyli żarówka pod osłoną
W nowoczesnych wnętrzach w stylu soft industrialnym sprawdzą się lampy z ażurowym kloszem wykonanym z metalu. Osłona może przyjmować różne kształty – zazwyczaj jest to diament, stożek lub kula. Tego rodzaje modele są silnie inspirowane stylem pofabrycznym, gdyż w dawnych zakładach produkcyjnych i warsztatach oświetlenie nie zawierało pełnego klosza, a jedynie drucianą osłonę zapobiegającą stłuczeniu żarówki.
Lampy industrialne wiszące nad stołem czy też kompletem wypoczynkowym mogą mieć formę zwisu lub plafonu – przy drugiej opcji często istnieje możliwość poruszania drucianymi kloszami, dzięki czemu można skierować snop światła w wybranym kierunku. Dużym atutem lamp z drucianym kloszem jest fakt, że można łatwo znaleźć pasujące do nich dodatki, takie jak świeczniki, półki, a nawet stoliki.
W stronę tradycji – lampy loftowe z metalowym kloszem
Styl industrialny może również zmierzać w stronę tradycji – wówczas we wnętrzu mogą pojawić się szafki z frezowanymi frontami, wygodne fotele tapicerowane, czerwona cegła czy drewniana podłoga w jodełkę. W takim otoczeniu sprawdzą się lampy industrialne wiszące wyposażone w pełny, metalowy klosz, który może mieć kształt kopuły, stożka lub spodka. Uformowane w taki sposób klosze zapewniają światło skierowane w dół, dlatego w celu jak najlepszego doświetlenia wnętrza, warto umieścić po kilka lamp nad „strategicznymi” punktami (stół, strefa wypoczynkowa). Nieco więcej światła dają lampy w kształcie spodka, które nie zasłaniają żarówki całkowicie.
Metalowe lampy loftowe nasuwają silne skojarzenia z oświetleniem używanym w zakładach produkcyjnych w XIX wieku. Niektóre modele bardzo precyzyjnie odwzorowują formę lampy gazowej dzięki takim elementom jak zawiesie z łańcucha czy imitacje śrub i zaworów. Na przeciwnym biegunie mamy kolorowe i pozbawione ozdobników proste lampy, które świetnie sprawdzą się we wnętrzu soft industrialnym.
Lampy industrialne do salonu urządzonego „na bogato”
Zgoła innego oświetlenia będą poszukiwać te osoby, które urządziły swoje mieszkanie za pomocą designerskich mebli i ekskluzywnych materiałów wykończeniowych. Stylizacja pomieszczeń na nowojorski loft wymaga bardzo precyzyjnych lamp, które podkreślą każdy detal aranżacji i jednocześnie będą dyskretnie rozjaśniały całe wnętrze.
Właśnie w takim wnętrzu warto zastosować nowoczesne lampy typu spot w dowolnej formie. Punkty świetlne umieszczone podtynkowo sprawdzą się wówczas, gdy w centralnej części pomieszczenia zostanie zamontowany duży, ozdobny żyrandol. Z kolei spoty natynkowe połączone szynoprzewodami to dobry wybór do nowoczesnego wnętrza bez lampy głównej.
Osoby skłaniające się ku oświetleniu w formie wiszącej, powinny wziąć pod uwagę lampy loftowe typu sputnik. Dzięki metalowej konstrukcji i widocznym żarówkom tego rodzaju lampy doskonale pasują do industrialnego salonu, a jednocześnie dodają pomieszczeniu elegancji i wspaniale je rozświetlają.