Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

"Żelazny jubileusz"

AKTUALNOŚCI Z KRAJU | 05/09/2012 | jk

W dniu 1 września podczas sobotniego nabożeństwa w zborze Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Podkowie Leśnej miała miejsce podniosła uroczystość z okazji jubileuszu 65-lecia pożycia małżeńskiego Aliny i Stanisława Dąbrowskich.

Podczas podkowiańskiej uroczystości jubilaci otrzymali kwiaty z rąk siostry Estery Hatały oraz brata Jana Miodońskiego, starszego zboru.

Stanisław Dąbrowski po otrzymaniu bukietu powiedział do zebranych – Te kwiaty dedykujemy Wam, bowiem jak widzimy Was tutaj, to jest to dla nas największa satysfakcja.

Uroczystość zakończono dziękczynną modlitwą. Do życzeń przyłączyli się także obecni Grażyna i Rajmund Dąbrowscy z Waszyngtonu.

Syn jubilatów, pastor Rajmund Dąbrowski, który podczas nabożeństwa w Podkowie Leśnej tego dnia wygłosił także kazanie, to były dyrektor informacji i rzecznik prasowy światowego Kościoła adwentystycznego (1994-2010). Obecnie jest szefem departamentu komunikacji społecznej Christian Record, instytucji Generalnej Konferencji działającej od roku 1899 na rzecz niewidomych.

Jubilatka, siostra Alina Dąbrowska, urodziła się w Tomaszowie Mazowieckim, a jej mąż Stanisław w Dubnie, na Wołyniu (dzisiejsza Ukraina). Podczas okupacji hitlerowskiej był aresztowany i osadzony w obozie, z którego zbiegł. Następnie powtórnie zatrzymany i wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec, gdzie przebywał aż do wyzwolenia przez armię amerykańską. Po powrocie do kraju zamieszkał w Łodzi, gdzie pracował jako ekonomista w Izbie Skarbowej. Tam też poznał swoją przyszła żonę, dzięki której poznał adwentyzm.

W latach 1947-1953 był skarbnikiem Diecezji Południowej. W okresie 1954-1965 pełnił stanowisko sekretarza i skarbnika Zarządu Centralnego Kościoła. W roku 1957 reaktywował działalność Wydawnictwa „Znaki Czasu”, oficyny wydawniczej założonej w 1921 roku.

W latach 1957-1959 był działaczem i starszym zboru warszawskiego, a w okresie 1964-1965 pełnił, równolegle z innymi obowiązkami, funkcję duszpasterza tegoż zboru.

Był także członkiem Komitetu Wykonawczego Północno-Europejskiego Wydziału Kościoła Adwentystów oraz członkiem wielu komisji międzynarodowych. Laureat doktoratu honoris causa (1972) Andrews University w USA. Na koncie swoich dokonań zawodowych ma także bogaty dorobek publicystyczny; w sumie kilkanaście książek oraz ponad tysiąc artykułów prasowych opublikowanych w kraju i za granicą. W latach 1965-1988 piastował najwyższą funkcję w polskim Kościele Adwentystów Dnia Siódmego, jako jego zwierzchnik. Do niedawna był także wykładowcą w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej i jej zamiejscowych punktach konsultacyjnych.

Do dziś wraz z małżonką brat Stanisław wspiera radą i społeczną aktywnością lokalny zbór i pojedynczych wyznawców.

Z okazji „żelaznego wesela” Drogim Jubilatom najlepsze życzenia zdrowia i opieki Pana Boga, składa także zarząd zboru Warszawa-Centrum, z którym przez dziesięciolecia byli prywatnie i zawodowo blisko związani.


© adwentysci.waw.pl

Dodaj swój komentarz...
Z okazji tak pięknej ROCZNICY życzymy Braterstwu Dąbrowskim jeszcze wielu wspólnych lat życia w zdrowiu i radości, a nade wszystko pełni Bożych błogosławieństw.

- Barbara i Ryszard Markowscy, Kraków

MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2009 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.