Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

Tysiące nawróceń na obszarze byłego ZSRR!

AKTUALNOŚCI WARSZAWA | 25/04/2007 | Jan Kot

Nie były to typowe wysiłki pracy Kościoła - by osiągnąć cel. Mogłeś równie dobrze usłyszeć o rosyjskim pisarzu Fiodorze Dostojewskim, jak i o proroku Danielu ze Starego Testamentu.

A jeżeli nie byłeś na spotkaniu w kościele, mogłeś to oglądać na ogromnym ekranie w rynku miasta lub po pracy w lokalnej telewizji, czy też obejrzeć krótkie video na telefonie komórkowym.

"Musieliśmy wziąć pod uwagę laickie spojrzenie Rosjan" powiedział P. Kułakow ewangelista Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, który prowadził spotkania "Tajemnice Apokalipsy" od 10 do 31 marca, w 15 strefach czasowych. Podczas wywiadu udzielonego Adventist News Network, Kułakow tłumaczy: "by lepiej być zrozumianym przez większość rosyjskiej publiczności, musiałem wziąć pod uwagę dwa podejścia intelektualne i to na podłożu korzeni lokalnych kultur"

Licząc na to z jak wielkim i niepodważalnym respektem większość Rosjan podchodzi do autorytetów literackich i historycznych, Kułaków odwołuje się do takich postaci jak Lew Tołstoj, Dostojewski i inni, aby zilustrować wartości i wierzenia adwentystów.

Posługując się cytatami z klasycznych nowel Dostojewskiego: Idiota, Bracia Karamazow, jak również artykułami nowoczesnych i historycznych księży i filozofów rosyjskiego kościoła prawosławnego; Kułakow tłumaczył doktryny adwentystyczne takie jak - święcenie soboty i zachowywanie przykazań.

W szczególności młodzi ludzie znaleźli tam istotne połączenia: "Bardzo dobrze, że używano przykładów ze świata sekularnego, bo nasi przyjaciele byli w stanie wszystko zrozumieć" powiedział Sergie, kierownik młodzieży z Kamrat w Mołdawii, gdzie te wykłady były nadawane przez satelitę, jak również w lokalnej telewizji.

Sergie dodał, że wielu z tych którzy uczęszczali na wykłady "dobrze są zaznajomieni z historią i bardzo oczytani". Tym sposobem podobało im się podejście intelektualne, a dobrze przemyślane i podane w sposób łatwy do zrozumienia koncepcje - dotarły do szerokiej i zróżnicowanej publiczności.

Aby akcja się udała, trzeba było włożyć dużo więcej trudu - niż tylko znalezienie stosownego miejsca na wykłady, które były po raz pierwszy wygłaszane przez Rosjanina w ojczystym języku od chwili upadku Związku Radzieckiego.

"Odzew był zdumiewający... Spodziewaliśmy się 1500 - 2000 punktów lokalizacyjnych, które wezmą udział, a zapisało się 4000, aby aktywnie przygotować się do spotkań. Wyraźnie nie chcieli być tylko "satelitami", ale mieć osobisty udział w tym projekcie".

Lokalne kościoły oferowały lekcje biblijne, jak i seminaria na temat zdrowego odżywiania, co było nieodzowne do wejścia do telewizji. Wiele ugrupowań udało się bezpośrednio do lokalnych stacji by załatwić połączenia satelitarne tych zebrań jak i powtórki na lokalnych stacjach kablowych. Niektóre zbory (parafie) nawet przygotowały w centrum miasta ekrany, gdzie przechodnie mogli oglądnąć cały program.

Oprócz promocji przez lokalne kościoły, Kułakow i jego ekipa stworzyli stronę internetową dla tego programu www.apokalipsis.info która zanotowała 2,5 mil. odwiedzin podczas 2 pierwszych dni tej serii. Uczestnicy mogli ściągnąć lekcje, nagrania video tych spotkań i otrzymać codziennie uzupełniane informacje na stronie.

Pomimo niestabilności politycznej sytuacji na Ukrainie, Kułakow mówi, że narodowy rząd w pełni współpracował z kościołem i odpowiedział na jego potrzeby. Oprócz pojedynczych i sporadycznych zlokalizowanych przypadków, które czyniły naciski, by zdjąć codzienne nadawanie tych programów w TV, Kułakow mówi, że rząd był bardzo przychylny.

Nadawane „na żywo” z Centralnego Kościoła w Kijowie, wykłady te były transmitowane na całą Rosję jak i w przyległe jej terytoria, będąc tłumaczone na języki ukraiński i rumuński, jak również na lokalne dialekty w Centralnej Azji, na Kaukazie i w Gruzji.

Byliśmy nieco ograniczeni w dodatkowych tłumaczeniach, ale ponieważ język rosyjski jest szeroko rozumiany w tej części świata - nie było z tym problemu.

Kułakow twierdzi, że reakcja na te wykłady była fenomenalna: "Otrzymaliśmy setki e-maili i telefonów, w większości od nie adwentystów, którzy prosili o modlitwy i spotkania. Było to czymś nadzwyczajnym, świadczyć osobistymi doświadczeniami z Panem nadążając potrzebom w odpowiedzi na modlitwy, co do ich poprawy i decyzji duchowych".

Jedną z takich osób była Lilya, uczęszczała na spotkania w Kijowie: "Odwiedzałam wiele różnych Kościołów i wszędzie czułam się gościem. A kiedy przyszłam tutaj, myślę że jestem już w domu".

Inna kobieta Lesya sprawozdaje, że od ponad 10 lat szuka Kościoła. Znalazła wiele denominacji, które mają obsesję na sprawy teologiczne, ale nie oferują zasad praktycznego podejścia do życia. "Wasz Kościół jest jak centrum zdrowia, mówicie o zdrowych stosunkach rodzinnych i zdrowym stylu życia".

Kułakow mówi - "pewien młody mężczyzna wyróżniał się bardzo zaraz na początku. Zaraz w rozmowie zobaczyłem, że nie był zupełnie trzeźwy. Podszedł do mnie i zapytał: - w jaki sposób mogę się stać mówcą? - powiedziałem, przychodź każdego wieczoru i słuchaj. Tak uczynił, a ja widziałem nadzwyczajną wspaniałą przemianę w nim. Widziałem jak Pan naprawdę zmienił jego życie."

Ten młody człowiek był jednym z 3000 ludzi ochrzczonych pierwszego sabatu. Kułakow sprawozdaje, że setki dodatkowych chrztów są planowane w następnych tygodniach w Kijowie i w różnych satelitarnych punktach, gdzie odbierano te wykłady.

„Tajemnice Apokalipsy” były sponsorowane przez Light of Hope TV Ministry i ich
udziałowca w Lakeview Church in Atlanta, Georgia, US. Kulakow mówi, że Kościół w
Rosji planuje kontynuowanie programu Light of Hope (Światło Nadziei) zaraz po tych wykładach. Hope Channel Europe i Christian Network TV będą transmitować i te programy na cały kraj.

Elizabeth Lechleitner/ANN
Tłum. Elżbieta-Stacherska Kot dla www.adwentysci.waw.pl
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
/Polski Kościół ADS w Dandenong-Melbourne (Australia), w czasie trwania kampanii w Kijowie, także przesłał pozdrowienia i najlepsze życzenia wraz ze zdjęciami chrztu 13 młodych ludzi. Było to pokazane przed jednym z ostatnich spotkań podczas przekazu satelitarnego na cały świat./

Nasz serwis już informował o tym wydarzeniu podczas jego trwania. Zobacz

MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.