Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
www.adwentysci.waw.pl

ESMS-y o diecie: CZOSNEK

DIETA | 22/02/2007 | Jan Kot

Czosnek (Allium sativum) już od czasów starożytnych był znany ze swoich wartości leczniczych i profilaktycznych. Zawarta w czosnku allicyna nadaje mu charakterystyczny ostry zapach i smak. Przeciwdziała ona rozwojowi infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych i pasożytniczych. Właściwości te traci po ugotowaniu, natomiast zachowuje zdolności obniżenia ciśnienia, gęstości i krzepliwości krwi, gdyż za te cechy odpowiedzialna jest inna substancja o nazwie ajoene (odporna na wysokie temperatury).

Czosnek wspomaga trawienie, pobudza przemianę materii, pobudza układ odpornościowy, wpływa na równowagę węglowodanową poprzez stymulację wydzielania insuliny, obniża poziom tłuszczów, trójglicerydów i tzw. „złego cholesterolu” we krwi.

Zawarte w czosnku antyutleniacze zapobiegają niszczącemu działaniu wolnych rodników na komórki organizmu. Od dawna znane są też jego właściwości przeciwnowotworowe. Jak donosi „Molecular Cancer Therapeuties”, naukowcy z izraelskiego Instytutu Weizmanna w Rehovot udowodnili, że allicyna zabija nie tylko bakterie i wirusy, ale też ludzkie komórki – zdrowe i nowotworowe.

Nie zatruwamy się czosnkiem, ponieważ allicyna zbyt szybko się rozkłada i dlatego też jako lek onkologiczny sama w sobie nie jest przydatna. Jednak podstawą sukcesu naukowców z Izraela, było opracowanie dwustopniowej metody wprowadzania leku do chorych komórek. Wykorzystano bowiem fakt, że w całych, nienaruszonych ząbkach czosnku allicyna de facto nie jest obecna, powstaje dopiero przy ich mechanicznym uszkodzeniu. Wcześniej oddzielona od siebie szczelnymi błonami enzym allinaza, i nieaktywny związek allina, po ich rozerwaniu, reagują błyskawicznie wytwarzają allicyne, co daje się wyczuć węchem i smakiem.

Naukowcom udało się skierować ów enzym za pomocą specjalnych przeciwciał, tylko do komórek nowotworowych, dzięki czemu przyszły lrk będzie mógł działać jak swego rodzaju „inteligentna bomba”. Jak informuje „Molecular Cancer Therapeuties” badaczom z Instytutu Weizmanna udało się tą metodą zniszczyć złośliwe guzy żołądka u myszy. Zdaniem uczonych terapia powinna sprawdzić się także u ludzi i to w przypadku różnych nowotworów.

A zatem jedzmy więcej czosnku! Jego specyficzny zapach można zredukować zieloną pietruszką, jabłkiem, tymiankiem lub ziarnami palonej kawy.

Emilia & Mariusz Słociak
Źródło: Biuletyn Zboru W-wa Centrum

MEDIAREKLAMA
REKLAMA
ADRA DLA DZIECI
(c) 2006-2012 Adventist Warsaw Media Group - Niniejszy serwis jest niedochodową i wolontaryjną działalnością członków zboru Warszawa-Centrum.