Gdańskie atrakcje: Kościół Mariacki – przewodnik i historia
Jest jedną z najpiękniejszych świątyń w Polsce oraz zabytkiem, obok którego nie można przejść obojętnie. Na czym polega fenomen Kościoła Mariackiego w Gdańsku? Jego wyjątkowość wynika m. in. z pięknej sylwetki, ciekawego wnętrza oraz rozmiarów. To największy kościół w kraju, a jednocześnie – jeden z największych w całej Europie. Co warto wiedzieć na jego temat? Dlaczego gdańska katedra jest obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście?
Z kart historii – katedra NMP i jej dzieje
Kościół Mariacki to jeden z najcenniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Gdańsk. O jego wyjątkowości decyduje m. in. ciekawa historia, w której nie brak ważnych wydarzeń. Budowę potężnej bazyliki rozpoczęto w połowie XIV wieku, wiadomo jednak, że w jej miejscu już w początkach XIII stulecia funkcjonował drewniany kościół. Rozbudowa murowanej świątyni trwała do początku XVI wieku, a jej efektem było wzniesienie kościoła posiadającego ponad 30 kaplic bocznych oraz 17 ołtarzy przyfilarowych. Początkowo był to kościół parafialny Głównego Miasta, jednak w 1529 roku przejęli go ewangelicy. W ręce katolików świątynia wróciła dopiero w 1946 roku, a pierwszym zadaniem wiernych stało się odbudowanie zniszczonej w czasie wojny w 40% katedry. Dziś jest to jeden z najciekawszych zabytków w Polsce. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie zwiedzania tej budowli?
Na co warto zwrócić uwagę?
Turyści, którzy postanowili spędzić wczasy nad morzem, chętnie zaglądają na teren Gdańska. Kościół Mariacki, swymi rozmiarami oraz swą historią, skutecznie przyciąga ich uwagę. Długość tej budowli wynosi 105 m, szerokość dochodzi do 66 m. W murach tej potężnej świątyni może się zmieścić nawet 25 tysięcy osób, a kubatura jej wnętrza wynosi 155000 metrów sześciennych. Tak wielki kościół zajmuje miejsce bardzo ważne w panoramie miasta i siłą rzeczy przyciąga zwiedzających. Zegar słoneczny oraz siedem bram, które prowadzą do kościelnego wnętrza to elementy skutecznie przyciągające uwagę. A co można zobaczyć w środku? Jasne, ośmioboczne filary, wielka chrzcielnica w kaplicy św. Olafa oraz XVII-wieczne organy, znajdujące się przed wojną w kościele św. Jana – oto elementy wyposażenia, obok których nie można przejść obojętnie. Uwagę przyciąga też barokowa ambona oraz belka tęczowa z grupą Ukrzyżowania, pochodząca z 1517 roku. Pięknie prezentuje się późnogotycki ołtarz główny oraz kaplica Ludzi Morza. W tej wielkiej świątyni można też ujrzeć gotycką rzeźbę Pięknej Madonny oraz Mały Ołtarz Ferberów. Niestety obraz, który był najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni, obecnie prezentowany jest w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Mowa tu o tryptyku „Sąd Ostateczny” – wybitnym dziele Hansa Memlinga, pochodzącym z drugiej połowy XV wieku.
Gdański Kościół Mariacki to wspaniała perełka architektury oraz cenny zabytek sakralny. Obok tego zabytku nie można przejść obojętnie. Kto w czasie wypoczynku nad polskim morzem będzie miał możliwość urządzenia wycieczki po gdańskiej starówce, ten koniecznie powinien zwiedzić tę budowlę.